معرفی انواع تخت بیمارستان و بررسی ویژگی های تخت برقی بیمارستانی
0

انواع تخت بیمارستان و بررسی ویژگی های تخت برقی بیمارستانی

تخت بیمارستان

تخت بیمارستان :

تخت بیمارستان مهم ترین عامل برای بررسی کمیت و کیفیت در یک بیمارستان به حساب می آید که می تواند نقش اساسی در بهبود روند درمان بیماران ایجاد نماید.

شاید شما هم بار ها در هنگام افتتاح یک بیمارستان شنیده باشید که هنگام نام بردن آن می گویند بیمارستان چندین تخته افتتاح شد. این به آن معناست که تعداد تخت ها به عنوان یک کمیت می تواند در روند خدمت رسانی بخش های مختلف بیمارستان بسیار موثر باشد.

اما همواره تعداد بیشتر تخت های بیمارستانی یا همان بالا بودن کمیت این عنصر نمی تواند تضمین کننده خدمات مناسب آن ها نیز باشد.

در واقع این ویژگی های تخت بیمارستان و کیفیت آن است که می تواند تعیین نماید که یک بیمارستان می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود روند درمان بیماران داشته باشد یا خیر؟

با توجه به رفت و آمد های زیاد در محیط بیمارستان و همچنین وضعیت جسمانی بیماران مختلف می توان بیمارستان را خانه دوم بیماران و پرستاران دانست. بر همین اساس بیمارستان مکانی است کاملاً بهداشتی که دارای قسمت های مختلفی است. با توجه به ماهیت بیمارستان نیاز است تا در قسمت های مختلف آن از تخت های بیمارستانی متفاوتی استفاده نمایند.

 در این مطلب قصد داریم ابتدا انواع تخت های بیمارستانی را مورد بررسی قرار داده و نقش و اهمیت هر کدام را با توجه به ویژگی های آن ها را بیان نماییم.

به عنوان یکی از مهم ترین تخت های بیمارستانی، تخت برقی را نیز بررسی نموده و شما را با ویژگی ها و امکانات مختلف آن ها آَشنا می کنیم.

 

چند نکته در مورد استفاده از انواع تخت های بیمارستانی :

تخت های بیمارستانی

بیمارستان ها به صورت عمومی دارای بخش های مختلفی هستند که هر کدام از این بخش ها با توجه به ویژگی های کاری و مسئولیتی که به عهده دارند نیاز دارند تا از تخت های مخصوص و مناسب بهره مند باشند.

انتخاب یک تخت بیمارستان مناسب برای بخش های مختلف بیمارستان می تواند علاوه بر حفظ آرامش و سلامتی بیمار به خدمت رسانی بهتر برای انجام امورات مختلف پزشکی کمک نماید.

امروزه شرکت های مختلفی اقدام به تولید و ارائه ی انواع تخت های بیمارستانی نموده که می توان به راحتی با توجه به نیاز بخش های مختلف بیمارستان نسبت به خرید هر کدام از آن ها اقدام نمود.

مهم ترین چیزی که می تواند در استفاده از تخت بیمارستان از اهمیت بالایی برخوردار باشد، آشنایی بیمار و پرسنل بیمارستان با امکانات مختلف آن می باشد.

زمانی که این افراد با امکانات مختلف تخت آشنا نباشند علاوه بر عدم استفاده درست از تخت برای بالا بردن راندمان کاری و خدمت رسانی به بیمار، می توانند باعث خرابی و یا ایجاد مشکلاتی در آن ها شوند.

انواع تخت های بیمارستانی :

همانطور که گفتیم بیمارستان دارای بخش های مختلفی است که همین تقسیم بندی باعث می شود تا هر کدام از این بخش های نیز نیاز داشته باشند تا از تخت های مناسب بخش خود برای بیماران استفاده نمایند تا بتوانند بهترین خدمات را به آن ها ارائه دهند.

تخت های بیمارستانی دارای انواع گوناگونی هستند که از جمله آن ها می توان به تخت های بیمارستانی ساده یا تخت معاینات، تخت های زایمان، تخت های جراحی، تخت بستری، تخت الکتریکی، تخت ارتوپدی، تخت icu و … اشاره نمود. این تخت ها با توجه به شرایط ویژه ای که بیمار بر روی آن ها خواهد داشت باید دارای امکانات مختلفی باشند.

تخت های بیمارستانی ساده یا همان تخت معاینات که در قسمت های مختلف می توان به راحتی آن ها را مشاهده نمود از پرکاربردترین انواع تخت های بیمارستانی هستند.

علاوه بر انجام معاینات در قسمت های اورژانس، درمانگاه و … از این تخت ها با اضافه نمودن تجهیزات جانبی می توان به عنوان تخت های تزریق نیز استفاده نمود.

البته به دلیل پرکاربرد بودن آن ها و همچنین برخورد افراد مختلف با این تخت ها، نظافت  تخت های ساده همیشه باید جدی گرفته شود تا بیمارانی که از این تخت بیمارستان استفاده می کنند در خطر ابتلا به بیماری های مختلف پوستی قرار نگیرند.

اهمیت بخش های جراحی و زایمان نیز باعث می شود تا تخت های قرار گرفته شده در هر کدام از این بخش ها، امکانات و ویژگی های مناسبی داشته باشند.

 

از جمله امکانات تخت های زایمان می توان به عرض بیشتر آن ها نسبت به تخت های دیگر برای راحت تر بودن خدمت رسانی به بیمار، امکان اتصال وسایل جانبی مختلف، وجود ضربه گیر و چرخ های بزرگ برای حمل و نقل و حرکت آسان این تخت ها، اشاره نمود.

بررسی ویژگی های تخت برقی بیمارستانی :

با پیشرفت بشر، تخت بیمارستانی نیز از شکل ساده و ابتدایی خود دچار تغییراتی مختلفی شد تا بتواند در سریع ترین زمان ممکن با کیفیت بالا، تمامی نیاز های مختلف بیماران را برآورده سازد.

یکی از انواع تخت بیمارستان که امروزه در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد تخت برقی می باشد.

تخت های بیمارستانی برقی را به دو نوع تخت بیمارستان نیمه الکتریکی و تمام الکتریکی تقسیم می کنند.

در تخت بیمارستان نیمه الکتریکی تنظیم ارتفاع تخت به صورت دستی و تنظیم قسمت بالا و پایین تخت به صورت کاملاً برقی و اتوماتیک صورت می گیرد.

خرید تخت بیمارستان

اما در تخت بیمارستانی تمام الکتریک که دارای انواع مختلفی نیز می باشد تمامی عملیات برای راحتی و آرامش بیماران به صورت اتوماتیک انجام می شود.

تخت بیمارستان تمام الکتریکی به تخت بیمارستان تک شکن، دو شکن و سه شکن تقسیم می شود. این نوع تقسیم بندی براساس میزان تغییر زاویه تخت از قسمت های مختلف انجام شده است.

در تخت بیمارستانی تک شکن همانطور که از اسمش نیز پیداست، فقط زاویه یک قسمت یعنی قسمت سر (بیمار) تغییر می کند. اما در تخت بیمارستانی برقی دو شکن، افراد توانایی تغییر زاویه قسمت پا و سر را دارند.

در برخی از موارد با توجه به شرایط بیماران نیاز است تا از تخت هایی مانند تخت بیمارستان برقی سه شکن استفاده شود که توانایی تغییر سر، پا و یک قسمت میانی در تخت را به کاربران آن می دهد.

 

 

تخت برقی – انواع تخت های بیمارستانی – تخت های بیمارستانی – خرید تخت بیمارستانی – خرید تخت برقی

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.